• Кошик порожній!

Вибираємо альпіністську мотузку

Дата написання статті: 13 cічня 2019

Вибираємо альпіністської мотузку.

Саме альпіністська мотузка є одним з найважливіших елементів спорядження для альпінізму. Коли у вас виникне необхідність в придбанні мотузки, потрібно обов'язково розуміти в яких випадках ви плануєте її використовувати.

Для того, щоб розібратися у всіх нюансах, ми наведемо найважливіші критерії технічних характеристик мотузок для альпінізму, на які варто звернути вашу увагу.

Мотузки, використовувані для альпінізму або скелелазіння, діляться на Динамічні та Статичні. Якщо ви новачок в скелелазінні, терміни «статичні» та «динамічні» мотузки можуть вас трохи заплутати.

Статичні мотузки.

Статична мотузка - це та, яка розтягується тільки мінімально (подовження менше 5%). Такі мотузки мають обмежену еластичність і не призначені для амортизації великих динамічних навантажень. Застосовуються вони для фіксованої навіски, тобто для провішування колодязів або облаштування перил. В окремих випадках може застосовуватися для страховки партнера тільки за умови, що страховка здійснюється зверху. Ще статичні мотузки можна використовувати для спуску або підйому спорядження та в спелеології.

Вибираємо альпіністської мотузку

 

Динамічні мотузки.

Основна властивість динамічних мотузок - здатність амортизувати динамічний удар, що виникає при зриві, за рахунок подовження мотузки до 37%. Для будь-якого виду сходження необхідно використовувати саме динамічну мотузку. Без виключень. Падіння на статичній мотузці може мати катастрофічні наслідки, особливо для хребта, в шийному відділі хребта та для внутрішніх органів.

Вибираємо альпіністської мотузку

 

Типи динамічних мотузок.

Одинарна мотузка (Single rope).

Це найбільш поширений тип динамічної мотузки. Одинарні мотузки зазвичай мають діаметр від 9 до 11 міліметрів, довжину від 50 до 70 метрів. Призначені для страховки при вільному лазінні і володіють необхідними якостями для надійного затримання падіння з максимальним фактором. При просуванні мотузка послідовно протягується в карабіни проміжних точок страховки.

Такі мотузки довговічні у використанні, прості в застосуванні і досить легкі. Але на відміну від подвійних мотузок менш захищені від перебивання камінням, льодом або від обрізання об гострий край скелі.

Купити альпіністську мотузку Beal Top Gun UNICORE 

Зображення одинарної альпіністської мотузки Beal Top Gun UNICORE 10.5mm Dry Cover

 

Подвійна мотузка (Half rope).

Це набір з двох тонких мотузок, зазвичай в діапазоні 8 мм. Як правило, вони найчастіше використовуються там, де маршрути можуть бути складними або можуть знадобитися дві мотузки для спуску.

При використанні такої системи мотузки по черзі протягуються в різні карабіни та різні точки страховки, утворюючи дві паралельні доріжки. Їх протягують в карабіни по черзі, розподіляючи одну мотузку справа по ходу руху, іншу - зліва. Зазвичай використовуються подвійні мотузки різних кольорів.

При використанні таких мотузок зменшується тертя в карабінах, що допомагає при роботі на складних маршрутах.
Вони більш захищені від перебивання, хоча кожна мотузка менш надійна сама по собі і швидше виходить з ладу через пошкодження обплетення.
Зручна при спуску дюльфером (швидкісному спуску) - не потрібно нести ще одну мотузку. Одна мотузка застосовується для спуску, інша для страховки.

Купити альпіністської мотузку Beal Ice Line UNICORE 8.1mm Dry Cover

Зображення подвійний альпіністської мотузки Beal Ice Line UNICORE 8.1mm Dry Cover

 

Здвоєна мотузка (Double rope, Twin rope).

Такі мотузки приблизно на міліметр тонше, ніж подвійні мотузки, а також простіше у використанні. Іншими словами, альпініст розглядає дві мотузки як одну, закріплюючи обидві частини кожного спорядження. Подвійні мотузки іноді використовуються в альпіністському скелелазінні, коли альпіністи піднімаються удвох (щоб враховувати довгі спуски та пристосовуватися до складних маршрутів) або в льодолазінні, коли гострі зуби на кішках та льодових інструментах становлять велику загрозу випадкового порізу або пошкодження мотузки.

Здвоєну мотузку потрібно протягувати в точку страховки через різні карабіни, так як при зриві, мотузки можуть затиснути одна одну і перебитися.

Здвоєні мотузки зручно використовувати при дюльфері і вони, як правило, набагато легше, ніж одинарна або подвійна мотузка. Але для перил використовувати не рекомендується.

Купити альпіністську мотузку Beal Gully UNICORE 7.3mm Golden Dry

Зображення здвоєної альпіністської мотузки Beal Gully UNICORE 7.3mm Golden Dry

 

Діаметри мотузок.

Вибір правильного діаметру мотузки для підйому не завжди просте завдання. У багатьох альпіністів є набір для різних цілей: коротка мотузка для занять на скеледромі, найтовстіша в якості основної, тонша мотузка для коригування маршрутів, ще більш тонка для додаткової фіксації або для швидких та легких сходжень.

Вибираємо альпіністської мотузку

 

За останні кілька років в індустрії товарів для скелелазіння стався величезний стрибок в технології виробництва мотузок. Але деякі стандарти все ще залишилися незмінними.

8,5 мм - 9,3 мм
Мотузки в цій категорії, часто називаються «тонкими мотузками», і є найлегшими, найменш довговічними та найбільш динамічними. Через такі технічні характеристики та їх досить високу ціну, ці мотузки призначені, в основному, для досвідчених альпіністів, тому що ще в недалекому минулому мотузки такого діаметра вважалися небезпечними або схильними до розриву на гострих каменях. Але тепер, коли технологія «Unicore» використовується більшістю великих виробників, тонкі мотузки стали міцнішими, ніж будь-коли.

9,4 мм - 9,8 мм
Мотузки середнього діаметра є найбільш універсальними та популярними. З більш товстою мотузкою ви отримуєте більшу міцність і кращу керованість.

9,9 мм - 10,2 мм
Хоча мотузки в діапазоні 9,9 мм і вище стають менш популярними, вони все ще впевнено займають свою нішу. Вони відмінно підходять на початківців альпіністів. Не можна посперечатися і з тим, що такі мотузки є найбільш довговічними. І завжди знаходяться в не дуже високому ціновому діапазоні.

Звичайно, мотузки такого діаметра будуть важкими та трохи громіздкими, але одне можна сказати напевно: 10-мм мотузка прослужить дуже довго.

Але при виборі таких мотузок слід остерігатися того, що деякі мотузки в цій категорії зроблені з більшим акцентом на бюджет, ніж на якість.

Вибираємо альпіністської мотузку

 

Довжина мотузки.

Довжина мотузок теж сильно змінилася за останній час. Раніше виробничий стандарт становив всього 30 метрів, потім 50 метрів, пізніше - 60 метрів. З початку тисячоліття більшість досвідчених альпіністів-спортсменів перейшли на 70-метрові мотузки. А в наш час 80 метрів - це вже не рідкість :-) Такий досить широкий діапазон по довжині мотузок значно розширює сферу їх застосування.

Невелике уточнення по довжині мотузки - в приміщенні, 35-40 метрів буде більш ніж достатньо. Ви можете купити 70-метрову мотузку з другом та розрізати її навпіл.

Вибираємо альпіністської мотузку

 

Просочування мотузки (Dry Treatment).

Багато виробників розробляють моделі своїх мотузок зі спеціальним гідрофобним просоченням, яке відштовхує вологу. Такі мотузки мають ряд переваг.

  •     По-перше, вони не стають важкими від ваги води при намоканні.
  •     По-друге, вони мають більш тривалий термін служби.
  •     По-третє, така додаткова обробка є певним захистом від забруднень.

До того ж, деякі виробники провели переконливі випробування, які показали, що мотузки з повним просоченням протистоять стиранню довше, ніж мотузки без такої обробки.

На деяких мотузках тільки обплетення піддається просоченню, на інших - обробляється і сердечник і обплетення. В останньому випадку таке просочення називається "повним".

У 2014 році UIAA (міжнародний комітет, який розробляє і підтримує стандарти безпеки для альпіністського спорядження) створив сертифікат водовідштовхувальних властивостей для мотузок. Щоб відповідати цьому стандарту, мотузка повинна повністю вбирати менше 5% своєї ваги у воді. Більшість сучасних мотузок повинні відповідати цьому стандарту.

Вибираємо альпіністської мотузку

 

Звичайно, якщо ви зазвичай займатесь альпінізмом в сухих умовах і просто шукаєте довговічну мотузку, то чи потрібна вам мотузка з додатковим просоченням чи ні - вирішувати вам. Але враховуйте, що мотузка з просоченням якраз і має цю додаткову міцність. Ну а якщо ви досвідчений альпініст, який займається альпінізмом часто, то без сумніву зверніть увагу на мотузки, які сертифіковані UIAA саме як водовідштовхувальні.

 

Купити альпіністську мотузку Beal Apollo 11mm 50m Golden Dry

Зображення альпіністської мотузки з повним просоченням Beal Apollo 11mm 50m Golden Dry

 

Чи є недоліки у мотузок з просоченням? Очевидна відповідь полягає в тому, що вони, як правило, дорожче, ніж їх аналоги без такої обробки. Крім того, вони, як правило, трохи більш слизькі (особливо на початковому етапі), ніж інші мотузки. Для початківців альпіністів, які на скеледромах працювали тільки з товстими мотузками без просочення, перехід до страховки мотузкою з просоченням може викликати деякий дискомфорт. Більш того, всупереч поширеній думці, мотузки з просоченням можуть частіше забруднюватися (бруд не проникає через мотузку, а скоріше прилипає до оболонки).

Проте, мотузки з просоченням набагато більш міцні та стійкі до стирання і не врахувати це не варто.

Купити альпіністської мотузку

Вага мотузки

Простіше кажучи, вага залежить від довжини та діаметру. Чим тонша та коротша мотузка, тим легше вона буде.

Для переважної більшості альпіністів, які добираються до місця сходження на машині, вага мотузки не є проблемою. Але для альпіністів з довгими підходами або для спортивного скелелазіння, кожен грам має значення.

У гонитві за зменшенням зайвої ваги не варто забувати: більш тонка та легка мотузка - це більш небезпечна мотузка. Вибір короткої мотузки (60 м або навіть 50 м) може бути відмінним способом зменшити вагу без істотної втрати фактора безпеки.

Вибираємо альпіністську мотузку

 

Сердечник та обплетення.

Обплетення мотузки - це зовнішнє заплітання, яке видно неозброєним оком і зазвичай становить 1/10 або менше діаметра і ваги мотузки.
Сердечник - це те, де зосереджена вся сила мотузки.

Розглядаючи обплетення та сердечник, зверніть увагу на зовнішню обробку, яка оберігає від стирання, і на потужність сердечника, який завжди повинен зберігати свою силу та еластичність.

Варто зазначити, що не всі обплетення та сердечники створені однаково за одними технологіями. Деякі компанії розміщують більшу частину мотузки в обплетенні, щоб поліпшити захист від стирання. Деякі виробники додають більшу частину в сердечник, щоб збільшити потужність мотузки. Різні компанії використовують різні плетіння та конструкції в обплетенні, що може призвести до абсолютно різних відчуттів при поводженні з мотузкою.

Варто відзначити, що розробка технології Unicore, вперше зуміла об'єднати технічні властивості обплетення та сердечника, і значно підвищило міцність. Unicore, так само, забезпечує набагато більшу стійкість до перетирання.

Вибираємо альпіністську мотузку

По суті, це унікальний процес склеювання сердечника та обплетення, що дозволяє залишатися мотузці цільною при частковому пошкодженні обплетення і не впливає на її гнучкість.

Наостанок, наведемо приклади мотузок, які найбільш вдало поєднують у своїй конструкції всі перераховані вище параметри.

Веревка Beal Joker UNICORE 9.1mm Golden Dry.
Якщо ви шукаєте універсальний легкий, гнучкий та м'який варіант мотузки для занять скелелазінням та альпінізмом, це один з кращих виборів. Ця мотузка має дуже широкий спектр застосування, підходить для проходження Big Wall і використання для скеледромів. Звичайно, є і більш тонкі мотузки, але ця модель забезпечує майже ідеальне поєднання невеликої ваги та надійності.

Купити альпіністську мотузку Beal Joker UNICORE 9.1mm Dry Cover

Не зайвим буде зазначити і технологію Unicore, яка була задіяна при виготовленні цієї мотузки, яка дозволяє залишатися мотузці цільною навіть при частковому пошкодженні обплетення.

Завдяки влагозахистній обробці сердечника та обплетення Golden Dry, водопоглинання у мотузки менше 3% води при випробуванні на стандарти UIAA. Така мотузка залишиться легкою в несприятливих умовах зовнішнього середовища: під час дощу або на сніжно-льодових маршрутах.

Купити альпіністську мотузку Beal Joker UNICORE 9.1mm Dry Cover

На жаль, Beal Joker не є мотузкою для частого повсякденного застосування. До того ж, ця модель має досить низький рейтинг падіння і розтягується більше, ніж більш товсті мотузки. Але вага, гнучкість та м'якість Beal Joker, однозначно, є її величезним плюсом.

Веревка Beal Opera UNICORE 8.5mm Dry Cover.

Мабуть, це одна з найлегших та тонких мотузок на ринку мотузок для альпінізму.

Ще зовсім недавно лазіння по одиночній мотузці діаметром 9,1 мм здавалося жартом, а тепер ми говоримо про діаметр 8,5 мм :-) Але саме компанії Beal вдалося це зробити.

Купити альпіністську мотузку Beal Opera UNICORE 8.5mm Dry Cover

Їхня технологія Unicore дійсно вселяє впевненість, і жорстка, але в той же час гнучка Beal Opera змушує довіритися тому, що ця мотузка тонка.

Проте, у вас повинні бути досить вагомі підстави для покупки такої тонкої мотузки. Так, це дуже цікаве рішення і ця мотузка дійсно дуже міцна. І, мабуть, саме в цьому напрямку і повинні розвиватися сучасні технології.

Купити альпіністську мотузку Beal Opera UNICORE 8.5mm Dry Cover

Але важко уникнути того факту, що чим тонше ваша мотузка, тим більше вона вразлива. У будь-якому випадку, вибір за вами, і якщо ви напевне вирішили обзавестися найтоншою, легкою та міцною мотузкою, Beal Opera саме такою і створена.

Вибираємо альпіністську мотузку

Фото з мотузкою Beal Opera UNICORE 8.5mm Dry Cover

Купити альпіністську мотузку

Дата написання статті: 13 cічня 2019

 

Підписавшись на нашу сторінку у Facebook, ви зможете безпосередньо задати питання нашим консультантам, які часто ходять в походи, запитати поради у інших користувачів та поділитися своїм власним досвідом. Спілкуйтеся та подорожуйте більше :-)

Коментарі

Ще ніхто нічого не написав, ви можете стати першими!

Написати коментар [відмінити відповідь]