• Кошик порожній!

Як вибрати альпіністські кішки

Дата написання статті: 27 Листопада 2018

Как выбрать альпинистские кошки

Чим відрізняються кішки для альпинизму? Давайте разберемося разом.

Альпіністські кішки відповідають за безпечне пересування по снігу і льоду. З їх допомогою ви можете перетнути льодовики, піднятися засніженими схилами або замерзлими водоспадами.

Завдяки сучасному дизайну та технологіям виготовлення кішок, різноманітність їх моделей і типів може заплутати. Ми допоможемо розібратися в тому, чим сами відрізняються кішки.

Правильний выбір типу кішок.

Кішки стають більш спеціалізованими та унікальними за сферою застосування. Надлегкі кішки призначені для повсякденного застосування на зимових маршрутах. Більш традиційні кішки застосовуються для перетину льодовиків, в технічних сходженнях (з льодорубом) і в альпінізмі. Кішки, призначені для підйому замерзлими водоспадами або по змішаним льодовим / скелястим маршрутам, тепер стають все більш технічно спрямованими.

Вибір альпіністських кішок

Фото з напівавтоматичними сталевими кішками Grivel G14 New Matic

Спробуємо охарактеризувати види кішок за сферою їх можливого застосування.

Трекінг засніженними маршрутами:
- алюміній або сталь
- м’ягкий тип кішок

Класичний альпінізм:
- сталь
- м’ягкий або полуавтоматичний тип кішок

Технічні сходження:
- сталь
- полуавтоматичний або жорсткий тип кішок

Водоспади, льодовики або змішане скелелазіння:
- сталь
- жорсткий або полуавтоматичний тип кішок

Купить кошки в магазине Ombre.com.ua

Матеріал кішок:

  • Сталеві кішки найкраще підходять для звичайного альпінізму. Їх довговічність робить їх незамінними для технічного, складного та зледенілого ландшафту.
  • Кішки з нержавіючої або хромованої сталі забезпечують корозійну стійкість.
  • Алюмінієві кішки ідеально підійдуть для трекінгу та гірськолижного альпінізму. Їх маленька вага добре підходить для не дуже складних підйомів, але вони будуть зношуватися значно швидше, ніж сталь, якщо використовуються на скелястій місцевості.

Купити кішки для альпінізму в магазині Ombre.com.ua

Фото з жорсткими кішками Grivel G14 Cramp-O-Matic

Вага.

Алюмінієві кішки є найлегшими. Але варто не забувати, що економлячи на вазі, ви зменшуєте довговічність і міцність своїх кішок. Для нетехнічного підйому або трекінгу алюміній є добрим вибором. Просто уникайте змішаного скелелазіння в таких кішках.

Конструкція кішок.

Полуавтоматические кошки (Clip)

Найбільш популярні кішки на сьогодні - це напівавтоматичні кішки.

У цій конструкції кішок задня частина черевика фіксується спеціальним дротяним кріпленням. Ця система є дуже безпечною. До того ж, такі кріплення легко використовувати при снігу і в рукавичках.

Купити полуавтоматичні кішки в магазині Ombre.com.ua

Зображення з полуавтоматичними кішками Black Diamond Serac Clip

Напівжорстка конструкція надає перевагу в застосуванні кішок в найширших умовах. Така конструкція надає достатню гнучкість кішок при зимовій ходьбі, але при цьому залишається досить жорсткою для помірного льодолазіння. Часто напівавтомати використовують, коли потрібно застосувати кішки як на підході, так і на технічному підйомі.

У деяких моделях регулювання може бути зроблене на планці (між носком та п'ятою), яка модифікує кішки з напівтвердого в гнучкий режим, що робить напівавтомати ще більш універсальними. До того ж, вони підходять для великої кількості черевиків. Єдиною умовою для цього є наявність заднього ранта на вашому взутті.

Мягкие кошки (Strap)
Такі кішки зазвичай оснащені нейлоновими ременями. Незаперечним плюсом м'якого типу кішок є те, що їх можна використовувати практично з будь-якими черевиками. Відмінний вибір, якщо планується використовувати декілька пар різного взуття на маршруті. Але слід враховувати, що фіксація черевика в такому типі кішок не дуже надійна.

Купити м'ягкі кішки в магазині Ombre.com.ua

Зображення з м’ягкими кішками Grivel G1 New Classic

Автоматические или жесткие кошки (PRO)
Вони призначені для технічно складних ділянок маршруту. Відмінно фіксують черевик в кішках. Обов'язковою умовою для їх використання є наявність черевиків з двома рантами (задній та передній). Проте, не дивлячись на складність конструкції, такі кішки теж легко обслуговуються в поході. Ви просто вдягаєте носок в кріплення спереду і замикаєте заднє кріплення на п'яті. 

Купити жорсткі кішки в магазині Ombre.com.ua

Зображення жорстких (автоматичних) кішок Black Diamond Sabretooth Pro

Кількість та особливості зубів.

Більшість кішок мають 10 або 12 зубів. Цього достатньо для того, що б зуби розташовувалися в потрібному місці. Але є моделі, в яких зуби роздвоюються і дозволяють кішкам фіксувати ногу навіть в тих місцях, де зуб не проникнув в сніг або лід.

Існує правило, що чим складніше передбачуваний маршрут тим більше ми збільшуємо жорсткість кішок і кількість їх зубів.

Купити кішки для альпінізму в магазині Ombre.com.ua

Зображення 10-зубих полуавтоматичних кішок Black Diamond Contact Clip

Більшість 10-зубих кішок ідеально підходять для трекінгу та гірськолижного альпінізму. Кішки для технічного льоду і змішаного скелелазіння оснащені більш агресивними передніми зубами, які частіше регулюються і замінюються. Є специфічні кішки, створені для проходження зледенілими водоспадами, зі спеціальною можливістю зміни довжини передніх зубів. Іноді альпіністи змінюють кут нахилу своїх кішок, коли це необхідно.

Купити кішки для альпінізму в магазині Ombre.com.ua

Зображення 12-зубих полуавтоматичних кішок Black Diamond Serac Clip

Для класичного альпінізму легше пересуватися з менш виступаючою передньою лінією зубів. Для технічного сходження вам знадобляться більш довгі фронтальні зуби. У більшості таких кішок є можливість регулювання в залежності від того - спускаєтеся ви чи піднімаєтеся.

Розташування зубів.

Ця характеристика більш важливіша для кішок з передніми винесеними зубами:

  • Горизонтальні передні зуби: це класичні подвійні зуби, які підходять практично для будь-якого альпіністьского сходження.
  • Вертикальні передні зуби: такі подвійні зуби кращі для зледенілого водоспаду і змішаних сходжень. Зуби такого типу легше заходять в тріщини та інші нерівності рельєфу. Вони регулюються і замінюються. Деякі технічні льодові кішки оснащені додатковими передніми зубами для ще більшої підтримки ноги і зчеплення з поверхнею.

Купити кішки для альпінізму в Києві

Фото з полуавтоматичними стальними кішками Grivel G12 New Matic

Сумісність кішок з взуттям.

Сумісність кішок з черевиком важлива, перш за все, для вашої безпеки. Наприклад, надлегкі кішки відмінно підходять для трекінгових черевиків, але вони не годяться для альпінізму або льодолазіння. Ремінь, прикріплений до черевика з гнучкою підошвою, не буде надійно закріплений на жорсткому черевику.

Визначте, яке взуття ви хочете використовувати. Чи є його підошва гнучкою, полужорсткою або жорсткою? Оснащені ваші черевики двома рантами або на них є тільки один задній?

Який маршрут передбачається для вашого сходження? Для ходьби, а не лазіння, розгляньте менш технічні кішки з прив'язкою на ремені. Якщо вам потрібні жорсткі кішки, майте на увазі, що вам потрібні і жорсткі черевики з міцним рантом спереду і ззаду.

Вибір альпіністських кішок

Зображення з полуавтоматичними стальними кішками Grivel G1 New Matic

Порівняйте гнучкість вашого взуття з гнучкістю кішок. Для дуже гнучких черевик, вибирайте кішки з гнучкою центральною планкою, яка з'єднує конструкцію спереду і ззаду. Для нескладного альпінізму або трекінгу, ви можете застосовувати алюмінієві ремінні кішки навіть з кросівками. Просто переконайтеся, що їх гнучкість ідентична.

Переконайтеся, що центральна планка підходить для черевика по гнучкості, формі і довжині. Альпіністи часто виконують мікрорегулювання для забезпечення правильного розташування черевика в кішках.

Якщо ви сумніваєтеся у виборі, але впевнені що ваш маршрут не є технічно складним, зверніть увагу на м'які кішки (ремінні). Такі кішки підходять практично під будь-який тип взуття.

Купить альпинистсткие кошки в магазине Ombre.com.ua

Аксесуары для кішок.

Антіподліпи.
Практично всі кішки поставляються з Антіподліпами (зазвичай з ABS-пластика). Це спеціальні пластини, які відповідають за те, щоб сніг не прилипав знизу на підошви черевиків.

Купити аксесуары для кішок в магазині Ombre.com.ua

Фото Чохлу для кішок Black Diamond Crampon Bag

Чохли для кішок.
Застосовуються для захисту свого спорядження від гострих зубів кішок. Сумки зазвичай виготовляються з міцного нейлону. У виготовленні чохлів застосовується такий же міцний нейлон, але вже з верхньою кришкою і робляться вони в вигляді транспортувальної коробки.

Гетри.
Застосовуються не так часто, але здатні частково захистити ваші ноги від гострих зубів.

Запасні частини.
Можна купити альтернативні центральні планки для більшості кішок. Такі планки можуть трансформувати кішки з м'ягких в більш жорсткі або дозволити вам збільшити ширину кішок, що б вони краще підходили під ваше взуття.

Вибір альпіністських кішок

Не знаєте як доглядати за кішками? Прочитайте нашу статтю на цю тему Уход за кошками

 

 

У статті використані фото з публікацій онлайн-магазину rei.com

 

Дата написання статті: 27 Листопада 2018

 

Подписавшись на нашу сторінку у Facebook, ви зможете безпосередньо задати питання нашим консультантам, які часто ходять в походи, запитати поради у інших користувачів та поділитися своїм власним досвідом. Спілкуйтеся та подорожуйте більше!

Коментарі

Ще ніхто нічого не написав, ви можете стати першими!

Написати коментар [відмінити відповідь]