• Кошик порожній!

Як правильно вибрати льодоруб

Дата написання статті: 02 Грудня 2018

Для вашого пересування сніговими, осипними та льодовими схилами льодоруб є одним з найважливіших елементів спорядження. Дуже важливо знати, як правильно його вибирати і використовувати, адже льодоруб відповідає за вашу безпеку. У цій статті ми і поговоримо про це.

Купити льодоруб Grivel GZero

Зображення льодорубу Grivel GZero

По-перше, давайте разберемося з яких частин складається льодоруб:

 • Головка: як правило, робиться зі сталі. Має дзьоб, лопатку або бойок, отвір в центрі, який є точкою кріплення для карабіна, стропи або темляка. Кінці дзьоба і лопатки піддаються загартуванню.
 • Дзьоб: загострений кінець льодоруба. Зубчастий і зазвичай вигнутий. Основна функція - врізатися в тверду поверхню, але ще дзьоб використовується під час самострахування.
 • Лопатка (adze) та бойок (hammer): складові частини головки, як правило, знімні і кріпляться гвинтом. Лопатка використовується для різання ступенів з льоду.
 • Рукоятка: в основному, робиться з алюмінію або інших полегшених сплавів. Може бути прямою або зігнутою. Часто рукоятка може бути вкрита гумою. Робиться це для того, що б підсилити зчеплення ручки льодоруба з вашою рукою.
 • Штичок: металевий накінечник льодоруба. Основне його завдання - підтримувати баланс під час ходьби або забезпечувати можливість використовувати льодоруб в якості опори. Штичок роблять гострим, щоб дозволити йому легко проникати в сніг або лід. Іноді, для того щоб зменшити загальну вагу льодоруба, штичок замінюється простим косим зрізом краю рукоятки знизу.
 • Темляк: петля, яка кріпиться до льодорубу і запобігає його втраті.

Купити льодоруб

Які типи льодорубів існують?

 • Класичний льодоруб для ходьби.

Головна функція льодоруба для ходьби - забезпечити додаткову стійкість при ходьбі по снігу та льоду. Такий льодоруб повинен запобігти вашому ковзанню. Логіка передбачає, що для цього найкраще підходить довга рукоятка. Можливо, це логічно, але інша головна функція льдорубу - забезпечити самострахування. Більш коротка рукоятка допоможе вам зробити це простіше, тому необхідно знайти компроміс. Залежно від свого росту і довжини рук, більшість альпіністів вибирають льодоруби для ходьби довжиною 55-65 см. Ідеальна форма такого льодоруба - невеликий вигин для плавного самострахування.

Купити льодоруб Black Diamond Raven Ultra

Зображення льодорубу Black Diamond Raven

 • Льодоруби для альпінізму.

Технічно це більш складний тип льодоруба, ніж класична модель для ходьби. Більш міцний дзьоб буде краще підходити для сходжень, де будуть зустрічатися лід та скелі. Дзьоб має більш крутий вигином і оснащений великою кількістю зубів для кращого проникнення в лід. Але самострахування з таким льодорубом виконується складніше, пам'ятайте про це. Довжина рукоятки може бути трохи менше, ніж у льодоруба для ходьби - підйом буде комфортніше, можливість опори все ще залишається.

Купити льодоруб Grivel Nepal SA Plus

Зображення льодорубу Grivel Nepal

 • Технічні льодоруби та льодові інструменти.

У міру того, як ваш передбачуваний маршрут стає складніше технічно, логічно вибирати і більш технічний льодоруб. У таких льодорубів дзьоб і ручка максимально зігнуті, самострахування ще більш ускладнене. Більш того, за сучасною тенденцією, багато альпіністів ще й відмовляються від темляка. Чому - ми поговоримо про це трохи пізніше.

Ідеальним варіантом для технічної моделі будуть модульні льодоруби, в яких головні елементи можуть бути замінені по ситуації прямо на маршруті. Іноді виробник додає можливість збільшити вагу головки і це теж можна робити на маршруті.

Купити льодоруб Grivel The Tech Machine

Зображення льодорубу Grivel The Tech Machine

Якою може бути довжина льодорубу?

Протягом багатьох років оптимальна довжина льодоруба постійно піддавалася обговоренню. Але одним з найпоширеніших способів визначити комфортну для себе довжину льодоруба - це тримати його в руці, стоячи в розслабленому положенні. Коли ви стоїте в повний зріст з опущеними руками з боків, вістря штичка тільки злегка повинно торкатися поверхні землі. Можна відзначити і наступне правило: чим коротше ваші руки, тим довше повинен бути льодоруб, і навпаки.

Це зовсім не означає, що чим довше ваш льодоруб - тим краще. Якщо він занадто довгий для вас, він стає громіздким і буде просто вам заважати. Більш того, якщо льодоруб занадто довгий, штичок може увійти в сніг під меншим кутом, і Ви піддастеся ризику зірватися.

Купити льодоруб Black Diamond Venom

Зображення льодорубу Black Diamond Venom

У вкрай складних (технічних) сходженнях по льоду, і на дуже крутих схилах з вертикально стрімкого льоду застосовуються льодоруби, довжина яких менше 55 см. Але така довжина льодорубів не надто популярна в якості страхувальних важелів, тому що вони занадто короткі для цього. Зате для сходження по снігу або льоду, льодоруби з довжиною більше, ніж 65 см, будуть занадто довгі.

То яку ж довжину вважати для себе оптимальною? Тут багато що залежить від різних факторів. Наприклад, довжина більше, ніж 70 см відмінно підійде для переміщення по рівнині або пологих схилах. Довгі рукоятки можуть застосовуватися і в якості споруди снігового якоря. А ось для застосування в технічному альпінізмі, вибирайте більш короткий льодоруб.

Спробую показати основні значення співвідношення зріст/довжина льодоруба. Але це умовність, тому що не забуваємо про довжину ваших рук і передбачувану сферу застосування льодоруба.

 • Зріст меньше 172 см - довжина льодорубу 50-60 см
 • Зріст від 172 до 180 см - довжина льодорубу 60-70 см
 • Зріст більше 180 см - довжина льодорубу 60-75 см

Яка вага може бути у льодорубу?

Рукоятка льодорубу в даний час виготовляється з вуглецевого волокна, нержавіючої сталі або алюмінію.

Полегшений льодоруб з ручкою з полегшеного сплаву відмінно підійде для лижного альпінізму або льодовикового сходження. Такі льодоруби збільшують швидкість вашого пересування і економлять вагу. Звичайно, ресурс використання полегшених льодорубів не великий. До того ж, у них не дуже висока проникаюча здатність, що важливо на твердому льоду. Для цих цілей потрібно вибирати льодоруб більш потужний і важкий.

Купити льодоруб Climbing Technology Alpin Tour

Зображення льодорубу Climbing Technology Alpin Tour

Льодоруби із застосуванням нержавіючої сталі та інших твердих сплавів, будуть мати значно більший ресурс зносу. Вони краще справляються з завданнями по сходженню на кулуари, змішаного сходження і в рятувальних заходах. Але і важать вони значно більше полегшених.

Купити льодоруб

З темляком або без нього?

Темляк кріпиться на трос або на зап'ясті і відповідає за те, що б ви не упустили або не втратили свій льодоруб. Адже часто втрата льодоруба може означати для вас серйозне ускладнення при зворотному спуску. Для перетину льодовика з глибокими тріщинами, або скелелазіння по крутих засніжених схилах наявність темляка на льодоруб вважається обов'язковою умовою.

Але не всі альпіністи вдаються до використання темляка. Є навіть думка Майкла Сілітча, професійного альпініста, з цього приводу:

"При сходженні по високому схилу гори з одягненим темляком льодоруба на зап'ясті, вам доведеться робити паузи на кожному повороті вашого сходження. Робити паузи необхідно, щоб переодягнути темляк на іншу руку. В результаті ви починаєте нервувати, і що більш небезпечно, - знижується ефективність вашого сходження, оскільки ви можете втратити пильність. Безумовно, в кінцевому рахунку, рішення "застосовувати темляк чи ні?" - залишається за Вами ".

Тим не менш, більшість виробників льодорубів випускають свої моделі вже з темляком. І навіть якщо це не так, придбати його окремо не є проблемою.

Бажано, що б довжина вашого темляка була трохи з запасом. В такому випадку це збільшує його універсальність при сходженнях різного типу.

Темляк зі збільшеною довжиною добре підійде для технічного альпінізму і сходженнях по крутому сніжному схилу. Так вам легше буде здійснювати перекладання льодоруба з однієї руки в іншу, не знімаючи темляк.

Темляк з меншою довжиною можна використовувати, коли стоїть завдання перетнути льодовик і при технічному сходженні на цей льодовик. Крім цього, короткий темляк дозволяє вам краще контролювати ситуацію під час самостраховки.

Купити льодоруб Grivel The Tech Machine

Зображення льодорубу Grivel The Tech Machine

Як правильно транспортувати льодоруб?

Коли Ви подорожуєте літаком або поїздом, то в цілях безпеки, необхідно закрити всі гострі частини льодоруба. І потрібно розуміти, що вам навряд чи дозволять взяти з собою льодоруб в пасажирський салон.

Багато наплічників містять елементи, яуі спеціально призначені для транспортування льодоруба або льодового інструмента. Такі наплічники зазвичай оснащені однією або двома петлями в нижній частині, а також однією або двома стропами зверху. Тут потрібно бути дуже завбачливим при виборі методу кріплення вашого льодорубу. Адже якщо ви зробите це неправильно, то запросто можете пошкодити свій одяг або, що ще гірше, товаришів зі своєї групи.

Купити наплічник Osprey Mutant

Фото кріплення льодорубу на наплічнику Osprey Mutant

На закінчення, ще кілька порад.

Льодоруб повинен бути у вас в руці перед тим, як ви ступаєте на ділянку зі снігом або льодом. Тут все просто - краще дістати його раніше, ніж пізніше.

Намагайтеся завжди використовувати рукавички при роботі з льодорубом. Вам потрібно ізолювати руки від холодного металу.

При опорі і ходьбі, льодоруб потрібно тримати за головку, лопаткою вперед, вказівний палець спрямований вниз вздовж древка.

Якщо у вас технічний модульний льодоруб, беріть з собою запасні деталі для нього, тому що саме такі конструкції частіше за інших схильні до ризику вийти з ладу.

Як правильно вибрати льодоруб

Зображення льодорубу Black Diamond Raven Pro

 

Дата написання статті: 02 Грудня 2018

 

Підписавшись на нашу сторінку в Facebook, ви зможете безпосередньо задати питання нашим консультантам, які часто ходять в походи, запитати поради у інших користувачів та поділитися своїм власним досвідом. Спілкуйтеся і подорожуйте більше!

Коментарі

Ще ніхто нічого не написав, ви можете стати першими!

Написати коментар [відмінити відповідь]